Preloader image

Вплив температури

Багато водіїв не враховують вплив, який наносить температура на ваші шини. Існують питання безпеки та ефективності, які, ймовірно, виникатимуть через нехтування правильним доглядом та підтримкою шин як в гарячу, так і в холодну погоду. 

В ХОЛОДНУ ПОГОДУ

Золоте правило, за яким варто слідувати, полягає в тому, що на кожні 10 градусів, коли зовнішня температура коливається, тиск у шинах або збільшиться, або зменшиться на 1 атмосферу. Наприклад, якщо холодний вітер потрапляє у ваше рідне місто в лютому, температура опускається з -15 градусів за Фаренгейтом до 0 градусів, тиск у шинах зменшиться приблизно на 15%, а шини з низьким рівнем тиску можуть бути дуже проблемними. Зокрема, нагрівання може призвести до передчасного відмови шини.  

Більше того, ненакачані шини будуть зношуватись нерівномірно. Часто протектор на зовнішніх краях шини зношується швидше, ніж протектора посередині. Це ще більш очевидно, коли мова йде про зимові шини, оскільки більш м'яка гума буде зноситись набагато швидше, ніж на всесезонних шинах. Як і слід було очікувати, цей додатковий опір також не є корисним для вашої економії палива. 

  Окрім запобігання передчасного зносу шини та аварії, водіння на шинах, що не мають відповідного протектора, може бути великою небезпекою.   

Підсумок - у холодну погоду краще взяти за звичку щотижневу перевірку тиску у шинах. У глибокій заморозки, ви можете перевіряти їх кожні кілька днів. Важливо також відзначити, що коли ви перевіряєте тиск в шинах, переконайтеся, що ви робите це до того, як автомобіль буде запущений, оскільки рух може підвищити тиск у шинах. Виконання "холодної перевірки", а потім наповнення шини рекомендованим виробником тиском, гарантує вашу безпеку. 

  У ЖАРКУ ПОГОДУ

Багато водіїв неправильно вважають, що холодна погода є єдиним типом погоди, що може вплинути на шини. Насправді, гарячі температури також можуть вплинути на тиск в шинах. Пам'ятайте, що на кожні 10 градусів коливань температури спостерігається збільшення або зменшення тиску в шинах.

  Так само, як і нерівномірний знос протектора з ненакачаними шинами, існує також нерівномірний знос протектора з надмірно накачаними шинами – різниця у тому, що замість того, щоб зноситись по краях, протектор руйнується посередині. Також існує небезпека вибуху через підвищені температури. Єдина перевага надшироких шин полягає в тому, що ви отримаєте трохи кращу економію палива завдяки меншому опору коченню. Однак, це мізерне поліпшення в економії палива не варта ризику вибуху шини - або витрачених грошей на новий набір шин раніше, ніж очікувалося через передчасний знос.

  Одним з найбільших факторів ушкодження шин і передчасної заміни є руйнування протектора. І хоча для шин природно втрачати тиск повітря з часом, зовнішня температура також може відігравати велику роль, тому важливо знати, коли і як часто слід перевіряти тиск у шинах. Нездатність зробити це і зберегти належним чином перекачані шини можуть призвести до тяжких наслідків, починаючи від пошкодження шин до передчасного зносу і ще більшого пошкодження транспортного засобу в результаті вибуху.